Program

The scientific program will last from Monday (26/7) morning until Friday (30/7) lunch, and consist of live presentations, pre-recorded presentations and posters. 

A detailed program can be found here (.pdf)

The overview can be downloaded here (.png)

Confirmed invited speakers

Stephanie Simmons    
   “Silicon telecom colour centres”

Brett Johnson    
   “Imaging defects in silicon carbide"

Michael Scarpulla    
   “Shining the spotlight on defects in Ga2O3 “

Cyrus Dreyer    
   “Computational spectroscopy for point defects.”

Anaïs Dreau    
   "Broad diversity of near-infrared single-photon emitters in silicon".

Jean-Phillipe Tetienne    
   "NV centres in diamond as local probes of fields, strain and temperature”

Atsushi Oshiyama    
   “Computics Approach to Dislocation-Impurity Complexes and Interface Characteristics of GaN Devices”

Eduard Lavrov    
   “Hydrogen in anatase TiO2”

John Lyons    
   "First-principles studies of band alignments and doping of AlGaO alloys"

Xie Zhang    
   “First-principles assessment of defect tolerance in halide perovskites”

Mark Turiansky    
   "Single-photon emitters in hexagonal boron nitride"

Marina Radulaski    
   “Integrated quantum photonics in Silicon Carbide”

Weibo Gao    
   “SiC NV centers for quantum applications”

Judith Wörle    
   “Defect analysis in 4H-SiC using low-energy muons”

David Scanlon    
   “Designer Dopants for Improved Transparent Conducting Oxides”

Jinwoo Hwang

   "Atomic scale investigation of point and extended defects in gallium oxide"

Anna Vinattieri

   "The Urbach tail in inorganic halide perovskites"

Haruo Sudo
   "Formation Behavior of Oxygen Precipitates in Silicon Wafers Subjected to Ultra-High-Temperature Rapid Thermal Process"

Tim Niewelt

   "Mitigation of LID and LeTID in photovoltaics - facets of hydrogen introduction"


Confirmed invited tutorial lectures

Audrius Alkauskas

   "Advances in theoretical description of point defects in solids - electronic structure methods & selected examples"

Nguyen Tien Son

   "Optically detected magnetic resonance of defects: from fundamental to qubits"

Adam Gali

   "Solid state defect qubits - towards full ab initio description"

Alain Portavove

   "Mapping of the lattice in real space: atomic probe topography"

Anders Hallen

   "Capacitance spectroscopy of defects"

Michael Stavola

   "Infrared spectroscopy of defects"

Susan Coppersmith

   "Tutorial on quantum computing with defects in semiconductors"

 


Tutorial lectures

Tutorial lectures will be available online prior and during the conference. 

Program – July 26-30

The program will consist of 64 "live" presentations held in Zoom, 34 pre-recorded presentations and 75 posters that can be viewed on-demand. The length of each session (talk+discussion in minutes) is as follows: Plenary 40+5, Invited 25+5, Contributed 15+5. 

Publisert 3. juli 2019 10:39 - Sist endret 21. juli 2021 21:17